Webster Shamu Event Timeline

From Pindula

For the detailed article on Webster Shamu, please click here.

Webster Shamu
December 2014 : Shamu expelled from Government/ Cabinet
Nov 2014 : Ousted From Mashonaland West Central Committee
2013 : Elected Member of Parliament for Chegutu east
February 2009 : Minister of Information and Publicity
2008 : Elected Member of Parliament for Chegutu east
2004: Appointed ZANU PF Political Commissar
February 2000 : Minister of Agriculture
2005 : Appointed Deputy Minister in the Ministry of Youth, Sport and Culture in 2005
Feb 2004 : Minister of State for Policy Implementation
March 2003 : Put Under Travel Ban by the US and the European Union.
2000 : Elected Member of Parliament for Chegutu East Constituency
1972-1980 : Changed his name from Charles Ndlovu to Webster Shamu
Jun 1945 : Born

For the detailed article on Webster Shamu, please click here.